Niyetler ve Ameller

Niyetler ve Ameller

“Problemler düzgün gerçekleştirilmeyen niyetlerdir. Niyetinizin gerçekleştirilmesi, şimdiki durumunuzdan isteklerinize doğru bir yolculuktur.  Bu sizin yaşam yolunuzdur” diyor Yazar ve Dr. Valeriy Sinelnikov.

Bu cümlede elimdeki kitabı yavaşça oturduğum çimlerin üzerine bıraktım. Ruhumun bir hatırlatması olmalıydı bu cümle. Çünkü gözlerim daldı ve satırlardan uzaklaştı bakışlarım. Büyüklerimden de hep şu sözü duyardım “niyet ve amel bir olsun”.

İki cümle arasında gitti geldi düşüncelerim.

Eksik kalan niyetlerimi hatırladım, oluşan problemlerin ve hastalıkların karşımıza dikilmesi niyetlerimizi gözden geçirmek için bir “dur tabelası” olabilir miydi… Niyetim adımlarımla bir miydi geçen zamanda ve şimdi ?

Kitabı tekrar alıp satırları okumaya devam ettiğimde,  tam da hissettiğim şekilde; evet problem varsa, ‘hastalık varsa düzgün gitmiyor niyetin, dönüştürme zamanı, dur ve yolu gör’ dercesine yazar diğer satırlarda adeta cevap vermişti.

Tüm niyetlerimi, ortaya çıkan hastalığımı ve problemli durumları düşündüm. Bu hatırlatma ile yanımda duran kitabı elime aldım ve düşünceli bir şekilde yürümeye başladım.

“İkra” yani “Oku” ilk ayettir. Bu ayet, eline kitap alıp okumanın ya da eğitimin öneminin dışında derin bir mesaj saklar. “Oku, ayet ayet oku, tüm yaşamı”.

Kitapların içinde aradığımız cevap ve hatırlatmaların dışında evrenin de bir kitabı var “yaşam”… Satır satır okuyor muyuz peki ayet ayet tasarlanmış yaşamı, kendimizi ?

Jet uçak hızıyla giderken yaşamda, bir kaplumbağa hızına gelmeyi zaman kaybetmek olarak tanımlıyoruz. Oysa tüm yolculuklar için geçerli olmamalı Jet uçuş.

Zamanın hızını kesmek gerek an’da kalarak. An ki aslında bakıldığında en uzun zaman birimi…

Bir çocuk kaplumbağanın neden acelesi olmadığını bilir. Çünkü her ikisinin de acelesi yoktur ve tüm amaçları hiç bir şeyi gözden kaçırmadan kayda almaktır.

Bizlerin yetişkin kimliklerinde, çocuk heyecanı ve merakının eksilmesi de kendimize vurduğumuz bir balta olabilir mi? Kendi kendimizi baltalandığımız pek çok unsuru düşününce, pek de uzak bir ihtimal değil sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s