En Zor Yarış

Derek Redmond, Barcelona’da 1992 yılında gerçekleşen olimpiyatlarda 400 metre elemeleri için yarışacaktı. İlk turu en yüksek dereceyle koşmuş ve çeyrek finale oldukça iddialı ve formda girmişti. Aynı dereceyi bir kez daha koşunca Redmond’ın hayalleri ile arasında sadece bir tur kalmıştı.

Yarı final başlamak üzereydi. Stattaki kalabalık heyecanla beklerken, atletler bir bir tanıtılıp yerlerini aldı.
” Redmond harika bir start aldı ” diye başladı spiker, ” oldukça hızlı gidiyor !”

İlk 150 metre tamamlanmıştı birden bir ses duyuldu. Bu ses bacağından gelmiş olamazdı. Fakat akabinde arka adalesinde korkunç bir ağrı hissetti Derek. Yarışa devam edemiyordu.

Buraya kadar gerçekten moral bozan üzücü bir hikayeydi yaşanan hikâye… Ancak bundan sonrası ise yıllar geçse de unutulmayacak bir kahramanlık öyküsüne dönüşecek ve tarihe geçecekti.

O an kendisine doğru gelen sedyeyi gördü. “Artık her şey bitti diye düşündü ! ” Ancak yenilmiş olamazdı.
Birden tüm gücünü kullanarak kalktı. Asla pes etmeyecekti ! Gözünü finish çizgisine dikti. Tek ayağı üzerinde sekerek yarışa devam etmeye başladı.

Gerçekten bacağı çok ağrıyordu. Yardım gerekiyordu. Ve birden o yardım geldi. Omzunda bir el hissetti. Başını çevirince bir anda tribünlerde yarışı izleyen babasını yanında gördü.

Baba daha fazla dayanamamış oğlunun yanına gelmişti. Derek’e önce, yarışa devam ederse bacağına zarar vereceğini, bu nedenle devam etmek zorunda olmadığını söyledi . Derek ise kararını çoktan vermişti, bu yarış bitmeliydi !

” Buraya kadar birlikte geldik oğlum, her türlü güçlükle birlikte savaştık, o zaman bu yarışı da birlikte bitirmeliyiz !” dedi.

Baba ile oğul, omuz omuza verdiler ve yarışı birlikte bitirdiler. O anı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyordu. En güzeli o görüntüleri bulup bir kez daha izlemekti. Tıpkı statta o gün, 65.000 kişinin cesaretin ve adanmışlığın örneği olan o anı ayakta alkışlayarak izlediği gibi !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s