Hayata Karşı Dimdik Durmak

Bakın yarınım rap, olumum rap, kovala rap
Değişir görüşüm hayata karşı artık dimdik duruşum rap
Hayır yalana gelemem anlayış yok ve de kalmadı derman
Yıkmaya gücünüz yoktu beni her şeye rağmen hayata rap !

Bu sözler, Metin Özkan’a ait ” Bana Engel Olmayın” rap parçasının giriş sözleriydi. Metin, yazdığı bu sözlerle hayatta dimdik duruşunun sırrını açıklıyordu bizlere.

Metin’le ilk tanıştığımda hayata bağlılığı ve müthiş enerjisiyle dikkatimi çekmişti. 29 yaşındaydı ve 2 yaşından beri kas hastasıydı.

“Ben engelimle hayattaki bütün zorluklarla mücadele ediyorum, ancak sağlıklı insanların ne kadar anlamsız, boş yere birbirini yorduğunu, zorluklar karşısında ne kadar çabuk pes ettiğini görüyorum ve bunu gerçekten anlayamıyorum Alev abla, ” diyordu.

Düşününce o kadar haklıydı ki Metin, bir birey olarak kendi engellerinden utanıyordu insan.

Metin, SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Birimi’nin hastasıydı. Annesi Şerife Hanım’la birlikte yaşadıklarını ve geçirdikleri aşamaları tek tek anlattı o gün bana. Özellikle Kas Hastalıkları Birim sorumlusu Uzm.Dr. Filiz SERTPOYRAZ Hocamızın ve birimde çalışan tüm ekibin tedavisinde gösterdikleri büyük özveri ve emeği, Hastane Yöneticisi olan Prof. Dr. Gökhan AKBULUT Hocamızın kendisi için yaptıklarını o kadar büyük bir heyecan ve mutlulukla anlattı ki, görülmeye ve dinlemeye değerdi.

Hayata tutunma nedenlerinden en önemlisi ise yaptığı müzikti. Müzik, onu hayatta dimdik tutan bir güç olmuştu ve bu güç yazdığı tüm sözlere de yansıyordu.

En büyük isteklerinden birisi bir konser düzenlemekti Metin’in. Gelirini kendisi gibi kas hastası olanlara bağışlamak istiyordu. Bu nedenle Türkiye Kas Hastalıkları Derneği İzmir Şubesi’ni seçti. Konser tarihi olarak da 18 Kasım 2018 tarihi belirlendi.

O gün geldiğinde büyük bir heyecan ve merak içerisinde, yağan şiddetli yağmura rağmen İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeydik. Metin bizler için güzel, anlamlı ve keyifli bir program hazırlamıştı. Arkadaşları da programına güzel müzik ve danslarıyla katılmışlardı.

Konserde yer alan isimlerden bir diğeri de Soner Durmaz’dı. ” Değişir görüşüm hayata karşı artık dimdik duruşum rap” diyen Metin’in müziğine, yine kas hastası olan Soner ise

“Dört duvar arasında olsamda dört mevsimi yaşıyorum
Sağımda ormanların ihtişamı
Solumda tufan gibi yaşama isteği
Önümde deniz gibi enginlik
Arkamda dağ gibi gelecek
Dört mevsim dört bir yanımda”

söz ve müziğiyle katılıyor ve hastalığına ve durumuna rağmen, azim, düş ve kararlılıkla tüm engellerin üstesinden gelebilmenin en güzel örneklerinden birini sergiliyordu.

O gece Metin ve Metin için sahnede olan tüm arkadaşları bize o kadar duygusal ve özel anlar, o kadar güzel saatler yaşattılar ki, sözlerimiz, ifadelerimiz yetersiz kalıyor.

Hepsi ayrı büyük yetenek, hepsi büyük bir yürek!

Bu gençlerin yaşamak ve yaşama tutunmak için çok büyük bir nedenleri var. Hayalleri, müzik ve dansları…

Şöyle bir düşündüm:
Biz yaşama tutunmak ve kendimizi bu derece ortaya koyarak ifade etmek konusunda bu kadar yürekli miydik? Ve bu konuda ne kadar başarılıydık ?

Emekleriniz, yürekleriniz, cesaretiniz ve bize yaşattığınız güzel anlar için teşekkürler. Başarılarınız daim olsun !

Bu gençlerimize emek veren güzel insanlar sevgileriniz engin denizler gibi sonsuz olsun !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s