Ponseti Metodu

Martin ve Allyson Egbert’in oğulları nadir rastlanan ama sakatlığa neden olan bir bozuklukla, ayakları içe dönük olarak doğmuştu. 1990’ların sonunda uygulanan standart tedavi ise barbarlık gibi görünüyordu. Yıllarca süren ayakları yara izleri ile dolduran ve kaskatı bir hale getiren bir dizi ameliyat… Mutlaka daha iyi bir yolu olmalıydı.

1940’larda Dr. Ignacia Ponseti tarafından bulunmuş, ama gözardı edilmiş bir tedavi keşfettiler. Ponseti, ayağın anatomisini incelemiş, bebeğin ayaklarını genç ve esnekken kısa bir süre alçıyla yerine sabitleyerek manipüle eden ve cerrahi yöntem gerektirmeyen bir teknik geliştirmişti. Yöntem çok etkiliydi ve çocuklara kusursuz ayaklar kazandırıyordu.

” Ponseti Metodu” bariz avantajlarına ve etkinliğinin açık klinik kanıtlarına rağmen muhalefetle karşılanmıştı. Cerrahi bir teknik yerini cerrahi olmayan bir tekniğe bırakıyordu.

Egbertler, bebeklerin ayağını düzeltmesi için emekliye ayrılan Doktor Ponseti’yi ziyaret ettiler. Eve dönüş yolunda tekniği başka ebeveynlere anlatacak bir web sayfası açmayı kafaya koydular. Zaman içinde Ponseti Metodu kabul gördü ve binlerce hayatı çarpıcı bir şekilde değiştirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s