61 Yıllık Dostluk

Henry Friston, 1916’da 21 yaşında İngiliz Kraliyet Donanması’na katıldı. Bir denizci olarak savaştığı Gelibolu’da savaş alanında bir kaplumbağa ile karşılaşan Friston, ülkesine döndüğü gemiye bu yeni arkadaşıyla bindi ve 61 yıllık dostlukları böylece başlamış oldu. Çanakkale’ye gelmesinin üzerinden kısa bir süre geçmişti ki, yanında patlayan bomba onu havaya sordu. Yere düşmesinin ardından toparlanmaya çalışırken yanında bir hareket fark etti. Friston o an, bombanın etkisiyle ters dönmüş, ayakları havada bir kaplumbağa ile karşılaştı. Bu masum canlı, savaşın kurbanı olmamalıydı. 10 gün kaldığı Çanakkale’den ülkesine dönerken, bu sıra dışı arkadaşını da beraberinde götürdü.

Henry Friston, yeni arkadaşına ” Ali Paşa” ismini verdi. Ali Paşa, Suffolk’ta Friston Ailesi ile birlikte bir çiftlik evinde rahat bir ortamda yaşamaya başladı.

Hatta hasta ve yaralı hayvanları iyileştirmeyi amaç edinmiş ünlü bir sosyal kuruluş olan Tailwaggers Club da, Ali Paşa ve sahibi Henry Friston’a ‘ yaşam boyu onursal üyelik’ sertifikası ve madalyası verdi.

Uzun yıllar süren bu dostluk, Henry Friston’un 83 yaşında yaşamını yitirmesiyle sona erdi.

Ali Paşa, Henry’den sonra 10 yıl daha, Henry’nin oğlu Don’la birlikte yaşadı ve 1987 yılı Ekim ayında 100 yaşındayken öldü.

Henry ve Ali Paşa hayattayken, bu öyküye tanıklık eden İngiliz yazar Michael Foreman bu öyküyü kitap haline getirdi. Karikatürlerle renklenen kitap, ” The Amazing Tale of Ali Pasha ” ismini taşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s