Elmer Kelen’in Portresi

Genç Macar Sanatçı Arpad Sebesy, milyoner Elmer Kelen ile portresini yapmak için anlaşmıştı. Görev oldukça zordu, çünkü Kelen sadece üç kısa poz vermeye razı olmuştu. Bu yüzden, Sebesy portrenin çoğunu
ezberden yapmak zorunda kalmıştı.
Kısıtlamalara rağmen, Sebesy portrenin Kelen´e yeterince benzediği görüşündeydi.

Ancak, Kelen aynı fikirde değildi. Kibirli milyoner, resmin kendisine benzemediğini
öne sürerek portrenin parasını ödemeyi reddetti. Genç ressam resmini yapabilmek için saatlerce titizlikle çalışmıştı ve beğenilmemesine de çok üzülmüştü. Kibirli milyoner stüdyodan ayrılırken,sanatçı bir ricada bulundu:
“Portreyi size benzemediği için reddettiğinizi belirten bir mektup yazabilir misiniz? ”

Kelen bu kadar kolay kurtulduğuna sevinerek razı oldu, yazıyı yazıp verdi. İçinden ressamın aptal olduğunu geçirdi. Aylar sonra, Macar Sanatçıları Derneği, Budapeşte Güzel Sanatlar Galerisi´nde sergi açtı. Kelen’in telefonu çalmaya başladı. Biraz sonra galeriye geldiğinde, Sebesy´nin yaptığı portresinin, üzerinde “Bir Hırsızın Portresi” etiketiyle teşhir edildiğini gördü.

Neye uğradığını şaşıran mağrur milyoner resmin indirilmesini istedi. Ressam reddedince, Kelen, resim kendisini topluma alay konusu edeceği için dava açmakla tehdit etti. Bunun üzerine ressam, Kelen´in resmin kendisine benzemediği için almayı reddettiğini belirten imzalı mektubunu çıkardı.

Şaşkına dönen kibirli milyoner artık resmin parasını ödeyip almaktan başka çare kalmadığını anlamıştı. Emeğin yanı sıra, hatasının da bedelini ödeyerek. Portrenin fiyatı beş katına çıkmıştı. Genç sanatçı güçlüklere teslim olmayı kabul etmemişti. Sadece son gülen olmakla kalmamış, aynı zamanda değerli bir tecrübe de edinmişti.
Yeni fırsatlar, bizi çoğunlukla en sıkıntılı anlarımızda ziyaret eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s