Duygusal Cerrahi

c2d16efe-8304-4e76-87f1-c39c5766a98b

 

DUYGUSAL CERRAHİ

Kısa bir süre önce gözlerim dolu dinlediğim bu hikaye gerçek bir yaşamın, bazen yanı başımızda olan, bazense hayatlarımıza tesadüf diyemeyeceğimiz şekilde giren pek çok insanın yaşanmış ya da yaşanmakta olan hikayesinden sadece biri.

Birbirine gerçek duygularla bağlı ve geleceği birlikte planlayan iki gencin verdiği mücadeleden bahsetmek istiyorum bu kez size.

Siz bu hikayenin neresinde olursunuz bilmem ancak ben bu iki kahramanın önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum!

Hastalığımı, geçirdiğim cerrahi işlemleri göz önüne alarak değil, anneliğim ve koşulsuz sevgiye duyduğum sarsılmaz inançla yazıyorum bu satırları.

Yaklaşık 30 yaşlarında iki genç bir iş yerinde tanışır ve gerçek bir aşk yaşadıklarının farkına varırlar. Evlenmeye karar verirler. Başlangıçta her şey yolunda ve güzeldir, nişanlanırlar, aileler de mutludur ve evlilik hazırlıkları başlamıştır. Ta ki hızla başlayan kilo kaybı sevgililerden birini bulana kadar.

Genç kız karmaşık duygulardadır, gözlerinin önünde sevgilisinin hızlı kilo kaybına önce bir anlam veremez. Ve kısa bir süre sonra arayış ve teşhis süreci başlar… Hastalığa konulan tanı sonrası yapılacak işlem öncelikle cerrahi bir işlemdir. Total Kollektomi.

5584f972c7e7f74e9160b832e2c511d0

-Bu ameliyatı ben de geçirdim.
Ancak burada tanıdan ya da Cerrahi bir Operasyondan bahsedecek değilim. Duyguların cerrahisinden bahsedeceğim. Bu yazıyı yazarken kimseyi yargılamak, sorgulamak, duyguları, kararları masaya yatırmak gibi bir amacım da yok. Temel durağımız ‘ SEVGİ’ ve ben bu gerçek hikayeyi sizlere aktararak bir bakış açısı kazandırmayı amaçlıyorum ‘KOŞULSUZ SEVGİ adına’. –

Genç kız nişanlısına konan tanı sonrası net kararını vermiştir. En başta sevgiyle elini tuttuğu kişinin, sonuç her ne olursa olsun sonuna kadar elini bırakmamak. Ancak bu kararının onu başka bir çıkmaza sürüklemesi fazla zaman almaz. Genç kızın ailesi duruma itiraz eder. Sonu belli olmayan bir durumun içinde kızlarını bırakmak onlara göre bir anlayış değildir, o nedenle ilişkinin bitmesi gerektiğine karar verirler.

İki yol arasında bırakılan genç kız, bir yanda geçmişinin bir yanda da geleceğinin arasında sıkışıp kalmıştır.
Kararını pek çok farklı biçimde sorguladığım bu genç kızın, her sorgu cümlemde, her ne olursa olsun tuttuğu eli, koşulsuz sevgiye olan inancıyla bırakmama kararını her seferinde net olarak altını çizdiğinin farkına vardım.
Ailesine karşı bir tavır geliştirmiş gibi görünse de, o içinde inşa olmuş temel değerlere sahip çıkıyordu aslında kendi hür iradesiyle.  Aile ise sürecin içinde büyüklerin aldığı karara uymadığı gerekçesi ile onu yalnız bırakmışlardı. Onlar da kızlarının geleceği konusunda belli ki endişeliydiler.

Genç kızın verdiği apansız bu mücadelede duygusal bir cerrahi ile geçmişi sökülüp alınıyor hissini yaşadığı çok açıktı.

Oysa ona temel duyguları ve tüm insani değerleri inşa eden de aynı geçmişti, yani ailesi.

Bunu hatırlattı geçmişine yani ailesine, sözlü, yazılı iletişimle her yolu deneyerek, onları da yanında görme haklı isteğiyle.

Ancak evet karşısına ‘hastalıkla’ çıkan bu sınav hiç kolay değildi. Sıkışmış olduğu durumda bir birey olarak bağımsız bir karar vermesi gerekiyordu. Görünürde bir suret seçmeye zorlanıyordu ailesi tarafından. Bir yanda aile bir yanda eş.

Ve O, kendini ruhunda bütün kılan değeri seçti ‘KOŞULSUZ SEVGİYİ’.

Hikayelerinin ve sevgilerinin kazanmasını yürekten dilediğim bu kahramanlara, inandıkları yolda  “hep birlikte, sevginin elini bırakmadan her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum”.

Yaşamlarımızda organ kaybı, ya da baskılarla oluşan kişisel kayıplar dilerim yaşanmasın… Dilerim engellerin sadece zihnimizde olduğu, dıştan gelen baskıcı eylemlerin ya da söylemlerin kendi inşa ettiğimiz değerlerden daha önemli olmadığı, bütünlüğümüzün de gerçek anlamda organ kaybı ile gelmeyeceğini bir süre sonra umarım herkes anlayabilsin.

Aslolan bence şu ki, her şartta KOŞULSUZ SEVGİ ile, değerlerimizle bütünlük algısını yaşamak, “duygusal cerrahi” ile bölünmemek ve ruhsal bütünlüğümüzü kayba uğratmamak.

Sevgilerle…
Evren’ den ✍🏻

 

2 yorum

 • beraber olduğu kişinin de koşulsuz sevgi içinde olduğunu, hatta koşulsuz sevgiye giden yolun, koşulsuz saygıdan geçtiği de bir gerçektir, bana göre…Bunun için kişiler beraberliklerinde, birbirlerine; gerçeği, sadece gerçeği ve gerçeğin tamamını koşulsuzca ifade edebilme insanlığını gösterebilseler belki de birbirlerine böylesine duygusal ameliyatlık durumları yaşatmamış olabilirler diye düşünüyorum….

  Liked by 2 people

  • ‘Koşulsuz sevgi’nin tanıma aslında çok da ihtiyacı olmasa da, olanı olduğu gibi şartsız kabulleniş, ruhsal birlik, bütünlük ve insani değerler ilkesi geçerlidir salt sevgiden biraz daha farklıdır bu nedenle tanımı. Bu anlamda ‘bölmez ve parçalamaz koşulsuz sevgi’. Sevgiyle verilen değere, alınan kararlara ‘şartlandırma’ getirmez. Resme bütünlükle bakar.
   Bu hikayede; çiftler arası bir iletişimsizlik, koşullu bir sevgi ya da sağlıksız bir iletişim zaten söz konusu değil. Genç kızın ailesi ile yaşadığı durum maalesef ‘koşulsuz sevgi’ tanımına tam uymadığı için ‘duygusal bir cerrahi’ ne yazık ki söz konusu görünüyor. Evet aile sevgisiz mi, hayır elbette ancak şartlandırmalar, kabullenmeyisler var. Koşulsuz sevgide devrede olan şartlı egolardan, korku ya da kaygılardan öte gerçeği oldugu gibi kabullenerek ve evet saygıyla sarmalayan, parçalanmayacak şekilde arttıran bir sevgiyle destek duruş göstermektir insani degerleri üst düzeyde tutarak. Ayrıca burada bir hastalık durumu da söz konusu., yani reçetenin ‘sevgi’ oldugu. Yorumunuza ve katkınıza çok teşekkür ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s