Motivasyon Nefesi

Bobby Fischer, Boris Spassky ile dünya şampiyonluğu için yapacağı satranç karşılaşmasına hazırlanırken, günlük çalışma programında her gün bir süre su altında yüzmek de vardı. Çünkü, satranç karşılaşmaları uzadıkça, beynine daha çok oksijen ulaşan oyuncunun zihinsel bir üstünlük kazandığını biliyordu. Böylece, akciğerlerini geliştirirken beynini de geliştirebiliyordu.

Spassky’yi yendiği zaman, eleştirmenlerin birçoğu onun şaşırtıcı zeka düzeyini ve özellikle de uzun süren oyunların sonlarına doğru satranççıların yorulup halsiz düştükleri sıralarda, dikkatini toplama konusundaki yüksek yeteneğini bu zaferin temeli saymışlardı. Oysa onun dikkatini toplamada daha başarılı olmasını sağlayan şey kafein ya da amfetamin değildi; yalnızca iyi soluk alıp vermesiydi.

Çalışmayan bir bedende çalışan bir zihin bulunamayacağı ilkesi, Bobby Fischer’ın Dünya Satranç Şampiyonluğunu kazanırken kullandığı gizli silah olmuştu. Su altında yüzmenin sizi daha iyi bir satranç oyuncusu yapacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Bazen, kendi kendinizi motive edebilmek için gerek duyduğunuz tek şey, derin soluk almaktır. Koşu veya yürüyüş yapmak ya da sadece derin derin soluk alıp vermek, yeniden kendinizi dinç ve yaratıcı hissetmeniz için beyninize gereken yakıtı sağlayacaktır.

Steve Chandler –

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s