Kelebek ve Dalgıç Giysisi

Jean Dominique, dünyanın en çok satan dergilerinden biri olan Elle’ in Fransa baskısının başarıdan başarıya koşan editörüydü. Hayatının baharı denecek dönemdeydi daha, sadece 43 yaşındaydı. Locked -in sendromu denen illet ile buluştuğu yaş …

Hastanede gözlerini açtığında karşısında bir sağlık ordusu olduğunu fark etti önce. Doktorun : Adınız ne? ” sorusuna cevap verdi ardından. “Adım, Jean Dominique Bauby.”

Ancak bir terslik vardı. Doktor onu duymuyormuş gibi hiç durmadan sorusunu tekrarlıyordu :

” Adınızı söyleyebilir misiniz ? ”

Kendi sesini sadece kendisi duyabiliyordu, çünkü sol gözü dışında vücudunun her yeri felç olmuştu. Sol gözü ve işitme duyusu dışında iki şey daha vardı hayatta kalan : Hafızası ve hayalleri….

Durumunu kabullenmesi çok zordu ancak elinde en güçlü silahı olan umudu vardı.

Bir konuşma terapisti kendisi için özel bir alfabetik sistem oluşturdu. Bauby sadece sol göz kapağını hareket ettirerek iletişime geçebilecekti. Nasıl mı ?

Terapist, harfleri Fransızca”daki kullanılma sıklığına göre sıraladı : E, A, L, O, N, I…Harfleri yüksek sesle teker teker okudu. Jean Dominique istediği harfe geldiğinde göz kırptı ve bir sonraki harfe geçildi . Terapistin kurduğu bu özel alfabe sayesinde sol gözü ile konuşabiliyordu artık Bauby.

Sonuçta ne mi oldu?

” Kelebek ve Dalgıç Giysisi ” adını verdiği kitap, Türkçe dahil birçok dile çevrildi, satış rekorları kırdı, beyazperdeye uyarlandı. Julian Schnabel’e en iyi yönetmen dalında bir ödül kazandırdı.
-Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s