Psikoloji ve Çocuklar

Psikoloji Profesörü Martin Seligman beş yaşındaki kızı Nikki ile bahçelerindeki otları temizlerken yaşadıklarını şöyle anlatır :

Hikaye Seligman’ın beş çocuğu ve eşi ile birlikte yaşadığı evin bahçesinde geçer. Psikoloji ve çocuklar ile ilgili sayısız bilimsel çalışma ve kitabı bulunan Seligman o gün bahçeyi otlardan temizlerken kızı Nikki de onunla birliktedir.

Profesörümüz Seligman bahçede gayet hedef odaklı bir şekilde hızla çalışırken kızı Nikki tüm yaramazlığı ile babasının topladığı otları dağıtıp, bahçenin dört bir yanına savrulan bu otların altında kahkahalar atarak dans eder.

Beş yaşın getirdiği enerji ve mutlulukla Nikki çok eğlenir.

Bir süre sonra özenle temizlediği bahçede, henüz yeni topladığı otları etrafa dağıtıp, dans eden kızını gören Seligman sinirlerine hakim olamaz ve kızı Nikki’yi bir güzel azarlar.

Ne olduğunu anlamaya çalışan Nikki bir süre sessiz kaldıktan sonra babasının yanına giderek babasına kendisiyle bir şey konuşmak istediğini söyler.

“Baba hatırlıyorsan beş yaşıma kadar sürekli mızmızlanan bir çocuktum. Sonra beşinci yaş günüm geldi ve ben artık şu mızmızlanma konusunu bitirmeye karar verdim. Bu benim için gerçekten çok zor oldu ama son birkaç aydır bunu öğrendiğimi sanıyorum. Eğer ben mızmızlanmayı bırakmayı öğrenebildiysem sen de huysuz bir şekilde söylenmeyi terk edebilirsin.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s