Taşçının Hikayesi…

O, yoksul bir taşçıydı. Her gün kayaları parçalıyordu. İşi böylesine ağır olduğu halde çok az aylık alıyordu. Bu yüzden hayatından hiç memnun değildi.

“Ben başkalarından daha çok çalışıyorum! diye düşünüyordu. Benim işim onlarınkinden ağır ve ben onlardan daha az kazanıyorum. Zengin olmak istiyorum. Biraz dinlenirim ve güzel elbiselerim olur…”

O an nasıl olduysa bir ses duydu. Ses ona;

“Zengin olacaksın, güzel elbiselerin olacak!..” dedi. Taşçı o an zengin oluverdi. Artık onun da istediği gibi güzel elbiseleri vardı ve bir iş yapmak zorunda da değildi.

Günün birinde kral, onu sarayına davet etti. O, sarayın güzelliğine hayran oldu. Ancak…Kral ondan daha zengindi. Bu yüzden üzüldü.

“Ben de kral olmak istiyorum!” dedi. Ses yine duyuldu ve taşçı kral oluverdi. Şimdi bütün gün hiç çalışmıyordu.

Çok sıcak bir gündü. Güneş ışınlarını saçıyor, yeryüzü cayır cayır yanıyordu. Kral kızdı; güneş ondan nasıl güçlü olurdu ki?.. Hayatı yine sevmez olmuştu. “Güneş olmak istiyorum!” dedi ve bu defa da de güneş oldu.

Şimdi güneş, ışınlarını saçıyor ve dünyadaki herşey yanıyordu. Ama bir bulut geldi, dünyayla onun arasına girdi. Işınları artık dünyaya ulaşmıyordu. Güneş kızdı; “Bu nedir böyle? Ben buluta hiçbir şey yapamıyorum. Şu an ondan daha kuvvetli olmak istiyorum” deyince koskoca bir bulut oldu.

Az sonra bulut, yağmura dönüştü. Yağmurlar toprağa, oradan nehirlere ulaştı. Nehirlerin suları çoğaldıkça çoğaldı. Evleri, tarlaları seller bastı. İnsanlar hayvanlar, tarlalar perişan oldu. Ama sular, kayalara hiçbir şey yapamıyordu. Bulut öfkelendi. Bu kadar çok su nasıl olur da kayaları aşamazdı?.. Ancak kayalar sulardan daha güçlüydü.

Bulut bağırdı: “Kaya olmak istiyorum.” Ve istediği gibi kaya haline geliverdi. Artık güneşten ve buluttan daha güçlüydü. Aradan çok zaman geçmedi ki, elinde balyozla bir adam çıkageldi ve ondan parçalar koparmaya başladı.

“Ama bu da nesi?” dedi kaya… Ben bu adamdan zayıfım…” Sonra birden anladı; kuvvetin kaynağının mutluluk olduğunu ve pişmanlıkla haykırdı:

“İNSAN OLMAK İSTİYORUM!..” O anda kaya, insana dönüştü. Şimdi o adam yine kayalardan taşlar koparıyor. İşi ağır ve aylığı az; ama hayatı seviyor ve mutlu !

Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s