Arkadaşlık

 

Arkadaşlık birinin diğer bir kimseye Ne! Sen de mi? Bir tek ben öyle düşünüyorum sanıyordum, demesiyle doğar.” – C. S. Lewis

Emerson’a göre iki kişinin bir duygu ya da düşünceyi paylaşması kadar güzel bir şey yoktur. Ancak Emerson’ın tabiriyle “iki ruhun bir duygu ya da düşüncede buluşması”nın kalbinde tam olarak ne yer alır?
1960 tarihli kitabı The Four Loves’da (Dört Aşk) C. S. Lewis, Aristotle’ın bıraktığı yerden devam ediyor ve yakın insan ilişkilerini dört farklı kategoride inceliyor: Sevgi, Eros, Merhamet ve Arkadaşlık. Sevgi temelde yer alır ve dışavurumcu bir tutum sergiler. Eros ise tutkuludur ve bazen yok edici bir güce sahiptir. Merhamet en yüce ve özverili sevme biçimidir. Son olarak arkadaşlık, aralarında en zor bulunanı, en az kıskançlık yaratanı, en derin ve güçlü bağdır.
C. S. Lewis şimdiye kadar yazılmış en güzel paragraflardan birinde arkadaşlığın diğer sevme biçimlerinden nasıl ayrıldığından bahsederken şu soruyu soruyor: “Aynı gerçeği görebiliyor musunuz?”
Âşıklar yalnız bırakılmak isterler. Arkadaşlar ise ellerinde olmadan yalnızlığı, kendileri ve ötekileri arasındaki duvarı hissederler.
…….

6C5427F4-BB3B-4F85-ABEE-CB9B1964210B

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s